Marzec

Marzec w ogrodzie

wiosna w ogródku, kwitnąca czereśnia

W marcu zakasamy rękawy bierzemy sekatory w dłonie i  idziemy w teren. Na reszcie 🙂

Zaczynamy od cięcia  hortensji bukietowej.  Poprzez cięcie możemy regulować wielkość krzewu. Jeżeli chcemy aby roślina była co roku większa nie przycinaj jej bardzo ( kwiaty będzie dużo ale zdecydowanie mniejsze). Natomiast jeżeli mamy mało miejsca w ogrodzie tniemy na wysokość 20cm nad ziemią.

Hortensja drzewiasta tzw. Anabelki- warto sadzić je pod drzewami albo na suchych glebach. Za nim się rozrośnie można powkładać patyki bambusowe i na bieżąco podwiązywać.

Lawendy przycinamy w drugiej połowie marca lub przełom kwietnia.

Perovskią  to krzew, który przycinamy dopiero po pojawieniu się pierwszych listków, na wysokości ok. 60 cm od ziemi nad listkami.

Jest to też dobry czas na  cięcie żywopłotów z cisów.

Tniemy byliny – przycinamy rośliny  1 cm od ziemi. Zostawiliśmy je na całą zimę dla nasion( chyba, że s=zostały zebrane wcześniej)  i aby ptaki miały co jeść.  Byliny takie jak rudbekie, jeżówki, rozchodniki, kłosowce, koncimietki sadźce plamiste, krwiściągi, przywrotniki ostroklapowy, świecznice.

Marzec i kwiecień ot bardzo dobry czas na sadzenie i rozdzielanie bylin po uprzednim zahartowaniu. 

Pamiętajmy nie przycinajmy krzewów i roślin, które szybko kwitną wiosną, ponieważ kwitną na kwiatostanach z  zeszłego roku.

W  lutym i marcu pięknie  kwitną ciemierniki to ich najlepszy okres w roku.

Ciemierniki  kochają półcień, lubią ściółki leśne. Bezproblematycznym ciemiernikiem jest ciemiernik wschodni (występuje w różnych kolorach). Rozsiewają się same. W marcu przycinamy wszystkie liście do ziemi  , zostawiamy kwiatostany.

Ciemiernik cuchnący ma piękne długie palmowe liście.

Najbardziej  problematyczny jest ciemiernik biały, ponieważ kwitnie najszybciej i zdarza, się że jak przyjdzie mróz to kwiaty zmarnieją. Ciemierniki wygladają pięknie w kompozycji z tulipanami.

Podlewamy  je nie za często, a co 2 tygodnie podlewamy je  nawozami z obornika, gnojówkami z zeszłego roku lub biohumusem z hodowli dżdżownic.

Jeżeli mamy sadzonki hiacyntów i żonkili z marketów możemy je posadzić w gruncie ale po wcześniejszym zahartowaniu.

Skąd wiadomo, że już można siać coś w ziemi? Sprawdźmy czy już pojawiają się chwasty jednoroczne 🙂

Wysiewy nasion lub sadzonek wprost do gruntu lub wielodoniczek: 

  1. sałaty,
  2. musztardowce  np. mizuna, mibuna ,
  3. kapusta pak choi,
  4. rukola
  5. cykoria,
  6. koper zielony,

W wielodoniczkach wysiewamy:

  1. szpinak po 2 nasionka ,
  2. burak liściowy po 2-3 koszyczki,
  3. natka pietruszki,
  4. jarmuż. 

Można siać do p9 i później wszystko pikować lub od razu wysiewać do multidoniczek-  np. sałata.

Nie pikujemy koperku zielonego jego od razu siejemy najlepiej do multidoniczek i później sadzimy do gruntu całymi komorami.

Pomidory wysiewamy  w drugiej połowie marca na przełomie kwietnia. Osoby, które mają szklarnie a najlepiej szklarnie ogrzewane mogę pokusić się o wysiew nawet o miesiąc wcześniej. Wtedy również będzie potrzebne ogrzewanie aby utrzymać temperaturę na poziomie najmniej 8-10 stopni.

 Ogórki, melony, arbuzy siejemy na przełomie marca i kwietnia wprost do doniczek P9 po dwa nasionka i po wykiełkowaniu wybieramy silniejszą siewkę. Do niedawna byłam całkowitą przeciwniczką tej metody. Nie mogłam przeżyć jak można zmarnować życie, które właśnie się narodziło. Dzisiaj staram się tak nie myśleć. Z doświadczenia wiem, że wschody są bardzo różne. Zdarzało się że w multidoczkach wykiełkowało tylko kilka nasionek i większa część świeciła pustkami. 

Bazylia, pomidory, ogórki, arbuzy i melony nie lubi chłodu, temperatura nie powinna spaść poniżej 8 stopni dlatego pomieszkają z nami co najmniej 2 miesiące 🙂

Warzywami, które już wysiewamy a nie Boją się chłodu a wręcz nie lubią temperatury, którą mamy w domu. Powinny po wykiełkowaniu trafić do szklarni, tunelu ewentualnie przy wyższych temp. pod agrowłókninę to:

  1. kalafior,
  2. brokuły,
  3. bób, groch,
  4. groszki pachnące.

Jeżeli macie zagony wzniesione bardzo łatwo można na nich zrobić mini tunele. Wystarczy rurki peka wygiąć w łuk i przytwierdzić do skrzyń a na nie położyć agrowłókninę.

Zagony przed wysiewami można podsypać granulowanym obornikiem.

Rośliny korzeniowe mogę już też trafić do gruntu:

  1. buraki,
  2. cebula dymka,
  3. por średniowczesny.

Po posadzeniu przykryjmy je agrowłókniną.

Do grunty najszybciej siejemy:

  1. marchewki,
  2. pietruszki pasternak ,
  3. rzodkiewki,
  4. kalarepka, 
  5. cebule,
  6. groch

Zaczynamy pędzić dalie. Bulwy wkładamy do doniczek, pojemników i przysypujemy ziemią ale czubki powinny wystawać nad ziemię i oszczędnie podlewamy. Koniecznie powinny stać w chłodnym, widnym pomieszczeniu aby się nie wyciągnęły.

 

Ważne aby nie ściółkować zagonów i rabat kompostem w marcu, ponieważ zatrzymamy zimno w glebie a tego nie chcemy. Najlepszy czas aby przeprowadzić ten zabieg to jesień.

Pszczółki murarki

Jeżeli  posiadacie rurki trzcinowe z murarkami warto jest zająć się nimi. Wyciągnąć je i oczyścić z pasożytów. Wybrać tylko całe zdrowe kokony. Od tego roku testuję plastikowe tacki tzw. domki dla murarek. Jest to zdecydowanie łatwiejsze rozwiązanie jeżeli co roku wyciągacie kokony z rurek. W moim domku pszczółki miały do wyboru rurki i właśnie te plastikowe tacki. Wybrały naturalne rurki i dopiero jak był pełne wszystkie  zaczęły zamurowywać nową siedzibę 🙂

Przy wydłubywaniu kokonów z rurek jest ryzyko uszkodzenia ich natomiast w drugim rozwiązaniu nie ma tego problemu.

Obfitości plonów 🙂


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *