Twój koszyk jest obecnie pusty!
Jesienna królowa rabat DALIA
DALIA



Dalia, kwiat niepowtarzalny w swej urodzie, posiada wdzięk i rozmaitość form, które urzekają zarówno amatorów jak i doświadczonych ogrodników. Dlatego dla wielu stała się ona wręcz obsesją i życiową pasją. Jak dbać o nią, by w pełni rozwinęła swój potencjał? Zanurzmy się w tajniki uprawy tej cudownej rośliny.
Dalie zwane również georginiami pochodzą z Ameryki południowej a dokładnie z Meksyku.
Zastosowanie
Dalie są niesłychanie wszechstronne. 🙂 nadają się zarówno na rabaty, do uprawy w pojemnikach oraz jako kwiaty cięty 🙂






Dalia – rodzaje
Dalie dzielą się na wiele grup ze względu na kształt i wielkość kwiatów. Od prostych jednopłatkowych, poprzez półpełne, aż po okazałe pełne kwiaty.
Wyróżniamy m.in. dalie:
- pełne,
- pomponowe,
- kaktusowe,
- anemonowe
- dekoracyjne.
Każdy z tych typów zachwyca różnorodnością barw i form. Osiągają wysokość od 35-200 cm
Sadzenie Dalii
Dalie to rośliny ciepłolubne, dlatego najlepiej sadzić je wtedy, gdy ryzyko przymrozków jest już minimalne, czyli nie wcześniej niż w połowie maja. Mogą być sadzone z nasion lub bulw. Wybierz dla nich miejsce słoneczne, osłonięte od wiatru. Gleba powinna być przepuszczalna, próchniczna, z dodatkiem kompostu o odczynie ph 5,5-6.
Ważnym zabiegiem jest hartowanie dalii czyli wystawianie na dwór na co raz dłuższy czas. Tak aby mogła się przyzwyczaić do nowych bardzie ekstremalnych wiosennych warunków pogodowych.
Dalia – pędzenie
Jeśli chcesz, aby twoja dalia zakwitła wcześniej, możesz zastosować metodę pędzenia. W marcu moczymy przez godzinę kłącza po czym umieszczamy w lekkiej ziemi tak aby czubek karpy wystawał i umieszczamy w cieplejszy miejscu. Po pojawieniu się pędów przenosimy je do jasnego miejsca. Nie może być zbyt ciepłe aby pędy za bardzo się nie wyciągnęły.






Dalia rozmnażanie – czyli dzielenie karp
Dalie rozmnaża się najczęściej przez podział karp. Wiosną, przed posadzeniem, warto podzielić większe kłącza na mniejsze fragmenty, dbając by każdy z nich miał co najmniej jedno „oko”, czyli pączek.
Pielęgnacja i nawożenie
Przekwitłe kwiaty warto usuwać na bieżąco aby pobudzać roślinę do wydawania nowych pąków 🙂
W początkowej fazie wzrostu nawozimy je co 2 tygodnie biohumusem. W momencie zawiązywania pąków i kwitnienia zasilamy nawozem bogatym w potas np. gnojówką z żywokostu.






Podwiązywanie
Wysokie odmiany dalii, ze względu na ciężar kwiatów, wymagają podparcia. Warto zastosować drewniane, bambusowe podpory, do których przypinamy roślinę sznurkiem lub gotowe metalowe podpory. Aby nie uszkodzi karp włóż je do ziemi podczas sadzenia.
Zimowanie
Mimo iż dalia jest rośliną wieloletnią, w polskim klimacie nie przetrwa zimy w gruncie. Po pierwszych przymrozkach, kiedy liście zbrązowieją, wyjmujemy kłącza z ziemi, oczyszczamy z nadmiaru ziemi, a pędy przycinamy na wysokość 10-20 cm nad ziemią. Przesuszamy, wkładamy np. do pojemnika z trocinami, zrębkami, piaskiem i przechowujemy w suchym, chłodnym miejscu w temp 5-8 stopni.
Obfitości plonów 🙂
przez
Tagi:
Dodaj komentarz