Zagony wzniesione

10 powodów dlaczego warto założyć grządki wzniesione?

Drewniana skrzynia na zagon wzniesiony

Zagony wzniesione mam i użytkuje od 2 lat. Jestem ich zagorzałą fanką 🙂

Dlaczego warto je założyć?

1. Zdecydowanie jest mniejszy problemu  z chwastami,

2. Co roku można dosypać przerobioną materię organiczną, dzięki temu podłoże jest cały czas żyzne a tym samym są obfitsze plony,

3. Łatwiej utrzymać wilgoć w podłożu, przy stosowaniu kompostu, który działa jak gąbka i dłużej utrzymuje wilgoć.

4. Praca w ogrodzie na podwyższeniu i bez przekopywania nie powodują bólu kolan, kręgosłupa zwłaszcza u osób starszych czy z niepełnosprawnościami,

5. Dzieci i zwierzęta, a na pewno pies zdecydowanie ma mniejsze szanse na  stratowanie naszych uprawy,

6. W skrzyniach gleba szybciej się nagrzewa dlatego szybciej możemy przystąpić do wysiewu nasion, sadzenia rozsad  wiosną czyli mamy, szybsze zbiory,

7. Kolejnym atutem jest to, że do grządek można przytwierdzić rurki wygięte w łuk i na to położyć agrowłókninę i tym samym chronimy przed trudnymi wiosennymi warunkami pogodowymi lub po nałożeniu siatki z drobnymi oczkami chroni przed latającymi szkodnikami.

8.Nie chodzimy po glebie, czyli nie niszczymy korytarzy powietrznych.

9. Zagony można podzielić na kwadraty czy prostokąty i dzięki temu łatwiej przewidzieć ile sadzonek  będzie potrzebnych,

10. Całość wygląda bardzo estetycznie, wprowadzają porządek w ogrodzie,

Między grządkami można położyć deskę i w ten sposób zrobił ławeczkę. Jest to świetne rozwiązanie przy pielęgnacji roślin.

Skrzynia zagonu wzniesionego z nie wycięta agrowłóknią

  1. Projekt

 Pierwszym krokiem jest dokładne zaplanowanie i zaprojektowanie grządek wzniesionych. Przed rozpoczęciem prac należy określić rozmiar, kształt i układ grządek, uwzględniając przestrzeń, warunki świetlne, preferencje roślinne oraz estetykę ogrodu. Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z usług projektanta krajobrazu.

  1. Zamówienie

Zacznijmy od zamówienia desek drewnianych w tartaku aby można było zbić skrzynie. Deski mogą być heblowane albo do własnego oszlifowania. Jeżeli nie mamy umiejętności stolarskich ani chęci można zamówić gotowe skrzynie.

W naszym przypadku jest to drewno sosnowe o grubości 5cm. Im grubsze tym lepiej 🙂 Niczym nie impregnowałam skrzyń ale naturalnym ekologicznym sposobem jest impregnacja olejem lnianym.

W części warzywnika na całości mam rozłożoną grubą agrowłókninę, która przepuszcza wodę, a  na nią ułożone skrzynie, w których wycinamy  od środka tkaninę aby skrzynia stała w dalszym ciągu na niej i nie miała bezpośredniego kontaktu z podłożem.

  1. Podłoże

Na glebę kładziemy kartony, które można zlać wodą,  mają na celu zabezpieczyć zagon przed chwastami i zachęcić dżdżownice aby tłumnie przyszły go zobaczyć  i się tam zadomowiły. 

  Do środka wsypujemy przekompostowaną materię organiczną np, kompost, obornik. Dookoła zagonów rozsypałam świeże zrębki, które po 2 latach stają się dobrym materiałem do dodania do naszych skrzyń. 

Skrzynia zagonu wzniesionego z kartonami na spodzie bez podłoża

  1. Dookoła grządki

Zrębki pełnią kilka ważnych funkcji:

  1. utrudniają poruszanie  ślimakom! oczywiście jacyś nadgorliwi i tak się znają 🙁
  2.  zabezpieczają glebę przed parowaniem,
  3. w znaczącym stopniu ograniczają chwasty, jeżeli któremuś się  uda przebić to z łatwością się go usuwamy.

Świetnie sprawdzi się również słoma czy żwirek  rozsypany na ścieżkach. Po pewnym  czasie agrowłókninę można ściągnąć. Po roku od jej założenia na ścieżkach nie miałam chwastów. 

  1. Ściółkowanie 

Po posadzeniu roślin całe zagony wyściółkowałam grubą warstwą słomy, która zapobiega nadmiernemu parowaniu wody i dzięki niej mamy dużo mniej pracy, ponieważ chwastów prawie nie ma. Naprawdę pojedyńcze sztuki. Starajmy się aby gleba w ogrodzie była osłonięta. 

  1. Rodzaje materiału

Zagony wzniesione mogą być wykonane np. z:

– desek drewnianych, ważne aby miały nie mniej niż 5 cm grubości, dzięki czemu posłużą wiele lat,

– z elementów betonowych prefabrykatów,

– cegły, sporych kamieni,

– grubszych patyków,  z których można utworzyć dookoła płotek lub z pni przeciętych wzdłuż 

Materiał można dopasować do stylu w ogrodzie.  Drewniane deski, elementy betonowe można pomalować na wybrany kolor. Aby zaakcentować małą architekturę żywym kolorem  albo wręcz przeciwnie nadać jej lekkości czy wtopić  w tło.

  1. Między grządkami zostawiłam  tyle miejsca aby z łatwością można było wjechać taczką.
  1. Wymiary zagonów

Uniwersalne wymiary dla zagonu wzniesionego:

  • szerokość od 100-120cm, głębsze spowodują, że nasz kręgosłup będzie przeciążony,
  • wysokość ok 20 do 50cm, najczęściej zamawiane to  20cm skrzynie, im wyższe tym trzeba częściej podlewać, ponieważ szybciej tracą wodę, traktujemy je już jak donice,czyli podlewamy codziennie
  • długość zależy od naszych preferencji i możliwości terenowy, często zamawiane są 2-3 metrowe zagony aby z łatwością można było je ominąć. 

Obfitości plonów 🙂

Marzysz o zagonach wzniesionych? Pragniesz jeść swoje owoce i warzywa z krzaczka? Masz problem z kręgosłupem? Nie masz zdolności stolarskich i nie lubisz pracy z wkrętarką? 

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty na drewniane skrzynie na zagony wzniesione, idealne do każdego ogrodu, niezależnie od jego rozmiaru. Nasze skrzynie są nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne, co sprawia, że są one doskonałym dodatkiem do każdej przestrzeni zewnętrznej.

Nasze drewniane skrzynie są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą uprawiać warzywa, zioła czy kwiaty w sposób komfortowy i efektywny. Dzięki podniesionym grządką, praca w ogrodzie staje się znacznie łatwiejsza – nie musisz się schylać, co jest szczególnie ważne dla osób starszych czy z problemami kręgosłupa.

1.Oferujemy Wysokiej jakości drewno sosnowe z tartaku.

Idealny wymiar skrzyń 120 cm x 200cm, wysokość 20cm i grubość deski 5cm. Skrzynie mogą być zaimpregnowane ekologicznym olejem lnianym albo trwalszym ale miej ekologicznym. Mogą być również opalone. 

Możemy dostosować styl i wykończenie, aby idealnie pasowały do Twojego ogrodu.

Nasze skrzynie, oprócz funkcjonalności, charakteryzują się również atrakcyjnym wyglądem. Możemy zaoferować różne style wykończenia – od naturalnego, surowego drewna, przez skrzynie pomalowane na dowolny kolor, po skrzynie o wyrafinowanym designie.

  1. Łatwa instalacja: Nasze skrzynie są łatwe do zainstalowania i nie wymagają żadnych specjalnych umiejętności, wkrętarka wystarczy 🙂
  1. Eko-friendly: Wykorzystujemy tylko drewno z certyfikowanych źródeł, które są odpowiedzialne pod względem środowiskowym. Nasze skrzynie są biodegradowalne i przyjazne dla środowiska.
  2. Oferujemy szybką i bezproblemową dostawę naszych skrzyń na terenie całego kraju. We Wrocławiu i okolicy możliwość dostawy gotowych skrzyń. Możemy również zaoferować profesjonalną instalację na miejscu.

Oferujemy również dostawę podłoża do wypełnienia skrzyń. Obornik koński 2 letni i kompost ogrodowy. 

KONTAKT:

Jesteśmy do Państwa dyspozycji, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania i omówić szczegółowe wymagania. Prosimy o kontakt kontakt@ogrodkamili.pl

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty i dołączenia do grona zadowolonych klientów, którzy już cieszą się pięknem i funkcjonalnością naszych skrzyń na zagony wzniesione.

 

Obfitości plonów 🙂


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *