Twój koszyk jest obecnie pusty!
Sierpień
Sierpień w ogrodzie
W sierpniu zaczynają królować złocienie. Zbieramy owoce śliwki brzoskwiń i jeżyn 🙂
Jest to odpowiedni czas na letnie cięcie drzewek owocowych o dużej pestce. Przeprowadzamy cięcie prześwietlające, wycinamy gałęzie, które rosną do środka, miejsca które się krzyżują i są chore. Długie nowe przyrosty przycinamy na 2-3 węzełkiem.
W dalszym ciągu regularnie usuwamy wilki pomidorom.
W sierpniu często pojawiają się choroby grzybowe u wielu roślin dlatego warto je obserwować. Usuwamy chore liście, w skrajnych sytuacjach przycinamy przy ziemi. np. powojnik.
Obcinany lawendy sposobem 8x8x8cali czyli 8 sierpnia na 8 cali czyli ok 20cm. U starszych roślin przycinamy tak aby na gałązkach była jeszcze zielona łodyżka troszkę na zdrewniałym miejscem.
Pod koniec sierpnia przycinamy żywopłoty.
Wysiewamy:
- koperek,
- rukolę,
- mizuny,
- kapustę pak choi,
- jarmuż,
- roszponkę,
- rzodkiewki,
- kalarepki,
- szpinak,
- buraki liściowe,
- sałaty masłowe, sałatę rzymskę
rabata ozdobna:
Jeżeli bukszpany ciągle są atakowane ćmą bukszpanową i nie mamy już siły na ciągłą walkę można zastąpić go ożanką właściwą lub cisem.
Pod koniec sierpnia jest dobry czas na rozsadzanie, przesadzanie i dzielenie bylin np. piwonii. Ważne jest aby temperatura spadła dzięki temu nowe roślinki łatwiej się aklimatyzują.
Można zacząć zbierać nasionka ze swoich roślin.
Pod koniec sierpnia gdy mamy wolne miejsca na zagonach posadźmy poplon. Zastanówmy się jak w przyszłym roku przeprowadzicie płodozmian.
Najczęściej stosowany poplon to:
Gorczyca- odkaża glebę, ponieważ zawiera związki siarki, niszczy nicienie. Nie siejmy jej przed kapustnymi.
Łubin wąskolistny – rozluźnia glebę i wzbogaca ją w azot. Dobrze sprawdzi się przed kapustnymi, ogórkami, dyniami i cukiniami. Unikać wysiewu przed sadzeniem fasolowy.
Gryka- skuteczna w walce z połyśnicą marchwianką, działanie fitosanitarne. Warto z niej korzystać jak mamy problem z pędrakami.
Owies i żyto- również ma właściwości fitosanitarne, po niej warto wysiać późną marchew.
Szpinak też sprawdzi się jako poplon.
Facelia- bardzo głęboko się korzeni więc świetnie rozluźnia glebę. Wadą jej jest to że często odrasta po zimie, w takim przypadku warto zostawić ją do zakwitnięcia, ponieważ jest miododajna rośliną.
Obfitości plonów 🙂
przez
Tagi:
Dodaj komentarz