Uprawa bakłażana (oberżyny)

Bakłażan, roślina, która wymaga ciepła i wilgoci. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu nasion i o zapewnieniu roślinom odpowiedniej opieki, Bakłażan, znany również jako oberżyna, to fascynująca roślina z rodziny psiankowatych, która ma swoje korzenie w ciepłych rejonach Afryki. Jego uprawa może być równie satysfakcjonująca, co wymagająca, dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu warzywu i najlepszym praktykom jego hodowli.

hartowanie bakłażana
sadzonka bakłażana posadzona do grunt

Wymagania Klimatyczne

Bakłażan jest rośliną ciepłolubną. Aby prawidłowo wykiełkować, nasiona potrzebują temperatury przynajmniej 22 stopni Celsjusza. W naszym klimacie oznacza to, że często wymagane jest rozpoczęcie uprawy wewnątrz pomieszczeń lub w szklarniach, aby zapewnić optymalne warunki temperaturowe.

Siew i Pielęgnacja

Rozpoczynając uprawę bakłażana pod koniec stycznia lub na początku lutego warto podkiełkować nasiona na wilgotnym ręczniku papierowym lub wysiać je bezpośrednio do osobnych komórek, pokrywając doniczki folią lub specjalnymi przykrywkami, aby zachować wilgotność. Oberżyna jest rośliną, która naprawdę potrzebuje dużo czasu aby wydać owoc. Dlatego w naszym klimacie zaczynamy tak szybko wysiew. Gdy sadzonki zaczną kiełkować, należy zdjąć przykrycia, aby umożliwić roślinom dostęp do światła i zapobiec gnicie.

Co raku wysiewam Bakłażana Black Beauty a w tym roku spróbuję jeszcze nowości bakłażana Sfumata di Rosa i bakłażana Lunga Violetta.

Uprawa ogródka warzywnego i ozdobnego kwiat bakłażana widziany z góry
prwawa ogródka warzywnego bakłażan

Przesadzanie

Kiedy sadzonki mają około 2 miesięcy, można je przesadzić do większych doniczek, takich jak doniczki P9. W tym momencie warto również zacząć stosować biohumus, ale w znacznie mniejszym stężeniu niż jest na opakowaniu. Bakłażany preferują słoneczne stanowiska i zasobną glebę. Warto dodać do doniczek i dołków w gruncie granulowany obornik, który zapewni roślinom odpowiednie odżywienie. Oberżynę sadzimy w rozstawie ok 40-50cm i między rzędami ok 60cm. Utrzymuj 2-3 główne pędy, resztę usuwajmy. Podczas dojrzewania owoców usuwajmy najniżej położone liście.

Nawożenie i Pielęgnacja

Po wysadzeniu bakłażanów w miejsce docelowe, po około 2 tygodniach, zaleca się stosowanie nawozów bogatych w azot, aby wspomóc wzrost masy zielonej. Można użyć ekstraktu z pokrzywy lub gnojówki. Gdy pojawią się pierwsze kwiaty, zmienia się strategia nawożenia na nawozy bogate w potas, aby stymulować kwitnienie i owocowanie. Ważne jest również regularne trzepanie kwiatów, aby wspomóc proces zapylenia.

Zwalczanie Szkodników

Bakłażan może przyciągać różnego rodzaju szkodniki, takie jak ślimaki, mączlik, przędziorek, wciornastek, czy mszyca. Regularne inspekcje i stosowanie naturalnych metod ochrony, jak np. opryski z oleju neem, mogą pomóc w utrzymaniu roślin w dobrym zdrowiu.

Ochrona przed Zimnem

Ważne jest, aby pamiętać, że bakłażany są bardzo wrażliwe na zimno. W chłodniejszych klimatach, pod koniec lata, warto rozważyć przeniesienie roślin do szklarni lub nawet do domu, aby zapewnić im optymalne warunki do dojrzewania aż do przymrozków.




Podsumowując, uprawa bakłażana wymaga cierpliwości i uwagi, ale może przynieść duże zadowolenie z obfitych plonów smacznych i zdrowych owoców. Pamiętając o odpowiednim przygotowaniu nasion, zapewnieniu ciepła, światła, oraz regularnym nawożeniu i ochronie przed szkodnikami, możecie cieszyć się obfitością bakłażanów w swoim ogrodzie lub szklarni.

Obfitości plonów 🙂


Kliknij tutaj


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *