Sadzenie cebuli Senshyu Yellow z dymki

Cebula Senshyu Yellow to stosunkowo łatwa w uprawie cebula, która daje obfite plony.

Cebule senshyu Yellow kolaż

Sadzenie dymki – Senshyu Yellow

Jesień zaskakuje nas każdego roku zmysłowym festiwalem barw. Czerwienie, pomarańcze, żółcienie, które nasycają nasze ogrody. Ale ten czas to nie tylko podziwianie uroków natury. To również czas, gdy w tajemniczych głębinach ziemi zaczynają się dziać rzeczy magiczne. Takie jak sadzenie cebuli z dymki.

Dymka, czyli młoda cebula, stanowi punkt wyjścia dla naszej ogrodowej przygody. Jej posadzenie jesienią pozwoli nam cieszyć się smakiem domowej cebuli już w kolejnym roku. Niech więc każdy ciekawy  ogrodnik, z rękawiczkami w dłoni i łopatką pod pachą, rozpocznie to miłe zadanie!

Etap I

Wybór i przygotowanie dymki

Przygotowanie zacznijmy od zakupów w lokalnym sklepie ogrodniczym, bazarku albo on-line. Szukaj dymki, która jest zdrowa i mocna, nie zgnieciona ani nieuszkodzona. Wybierz te, które są ciężkie i pełne.

Kiedy już wrócisz do domu, zrelaksuj się przy filiżance herbaty i uporządkuj swoje nowe skarby. Odrzuć te, które wydają się uszkodzone lub chore. Każda cebula, którą zasadzisz, powinna być zdrowa i mocna.

Koszyk wiklinowy z dymką senshyu Yellow i czosnkiem

Etap II

Przygotowanie gleby

Cebula z dymki najlepiej rośnie na dobrze przepuszczalnej, lekkiej i żyznej glebie o odczynie pH między 6.0 – 7.0. Gleba powinna być przygotowana poprzez zastosowanie organicznych nawozów kompostowych lub obornika, co poprawi zdolność gleby do utrzymania wilgoci i zapewni niezbędne składniki odżywcze. Przed posadzeniem cebulki można zaprawić je w mączce bazaltowej ewentualnie w popiele drzewnym. Zabieg ten odstrasza szkodniki i dodaje cennych mikroelementów glebie. 

Głębokość siewu to około 3-5 cm, a odległość między cebulami powinna wynosić około 10-15 cm, aby dać im wystarczająco dużo miejsca do wzrostu. Ważne jest również, aby pozostawić przestrzeń między rzędami, co ułatwi nawadnianie, nawożenie i kontrolę chwastów.

Młody szczypior z dymki senshyu Yellow na zagonie wzniesionym wiosną

Etap III

Sadzenie Cebuli

Teraz nadszedł czas na najbardziej satysfakcjonującą część – sadzenie cebuli. Umieść cebulę w rowku tak, aby spiczasty koniec był skierowany do góry i lekko wystawał. Pamiętaj, aby pozostawić około 10-15 cm przestrzeni między poszczególnymi cebulami. W ten sposób każda z nich będzie miała wystarczająco dużo miejsca na wzrost.

Podrośnięta cebula senshyu Yellow ze szczypiorem na zagonie
Cebula wyściółkowana słomą

Etap IV

Pielęgnacja

Podlewanie cebuli zależy od pogody. Jeśli jesień jest sucha, warto podlewać co kilka dni, ale jeśli pada deszcz, pozostaw to matce naturze. Ponadto, pamiętaj o regularnym usuwaniu chwastów. W mojej uprawie stosuje raz albo 2 razy gnojówkę z granulowanego obornika, którym podlewam cebulę.

Pęczek cebul senshyu Yellow na drewnianej skrzynce

Etap V

Zbiór Senshyu Yellow

Jesień to czas sadzenia, ale również cierpliwego oczekiwania. Prawdziwe świętowanie przyjdzie wiosną, kiedy nasze cebule rozkwitną w pełnej krasie. Będą one gotowe do zbioru, kiedy liście złamią się, zaczynają żółknąć i opadać.

Zbierz cebulę Senshyu Yellow i pozwól im wyschnąć na słońcu, później powinna poleżeć kilka tygodni i przewiewnym miejscu. Następnie  przechowuj je w suchym, chłodnym miejscu.

Wykopana cebula senshyu Yellow leżąca na trawniku

Obfitości plonów 😀

Aaaa i na koniec ciekawostka :


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *