Październik

Październik w ogrodzie

W Październiku jest cudownie. Z każdej strony dostrzegamy kolorowe drzewa jest to czas zbiorów owoców takich jak  maliny,  jabłka.

https://youtu.be/Y7FjfIw38sg

Od października do kwietnia to najlepszy czas na sadzenie drzewek z gołym korzeniem np. porzeczki. Takie rośliny mają większe szanse na przyjęcie się, ponieważ roślina została wykopana w stanie spoczynku. Przed posadzeniem należy namoczyć korzenie w wodzie ok 2-3 godziny. A podłoże wykopane mieszamy na pół z kompostem.

Sadźmy maliny letnie i jesienne i truskawki ( na wysokości serca nie głębiej) oraz królowe rabat czyli róże. Sadźmy je na wysokości szczepienia i nie głębiej.  

Żywopłoty z grabu, buka jak sadzimy pamiętajmy o wyściółkowaniu kompostem. Nie wygrabiajmy liści z pomiędzy żywopłotu to dla nich naturalna ochrona gleby. Żywopłot grabowy nie zrzuca liści na jesień. Głóg jednoszyjkowy. 

Trawnik kosimy już na najniższym poziomie.

Pod koniec października posiejmy: 

  1. marchewkę, 
  2. pietruszkę,
  3. rośliny cebulowe.

Pod koniec października zaczynamy sadzić czosnek zimowy Harnaś z dymki . W listopadzie również będzie na to dobry czas.

Rabaty  z kwiatami takimi jak ostróżki, bodziszki, łubiny, przewrotniki, płomyki, monardy,  kosmosy, tunbergie powinna być oczyszczone z roślin, wszystko wrzućmy do kompostownika i koniecznie wyściółkujmy rabaty kompostem. Po oporządzeniu rabat można posadzić rośliny cebulowe czy kwiaty dwuletnie jeśli zrobiliśmy wcześniej sadzonki np.  naparstnic, niezapominajek, malw.

KOMPOST

Październik jest w dalszym ciągu dobrym momentem na szykowanie Złota ogrodników  czyli kompostu : mieszamy ze sobą zielone z brązowym i dobrze podlewamy.  Nastąpi gorące kompostowanie  aż do 60-65 st C dzięki czemu zginą patogeny, nasiona  chwastów. 

Na kompostownik nadają się:

części zielone: fusy po kawie, trawa, chwasty, odpadki z kuchni, opadłe owoce, pokrzywa, żywokost

brązowe:

suche liście, gałązki, kartony, wytłoczki po jajkach, zrębki

Jeżeli nie lubicie grabić liście świetnym rozwiązaniem jest  zbieranie ich kosiarką 🙂 na najwyższym poziomie kosiarki razem z trawą.

Dzięki temu można samemu zrobić ziemię liściową. Zawartość kosiarki czyli liście i trawę wsypać do worków , podlać, zrobić dziurki i dołożyć w niewidoczne miejsce. Na taką ziemię trzeba poczekać rok-dwa i po przekompostowaniu  powstanie lekkie podłoże. Ja lubię w ciągu lata do zebranych zielonych odpadków dosypać worek liści, ponieważ latem ciężko jest o części brązowe. 

Warto jest pozawieszać budki lęgowe, naszykujmy karmniki i domki dla jeży 🙂 

Jarmuż, brukselki, por zimują w glebie. Poobrywajmy suche i zżółkłe liście.

Wysprzątajmy wszystkie zagony z opadłych liści i resztek roślin aby ograniczyć miejsce żerowania szkodników.

Można zacząć robić sadzonki pelargonii.

Zostawmy zapomniane miejsca w ogrodzie gdzie nie będziemy kosić trawy, grabić liści. Aby małe zwierzątka znalazły tam schronienie. 

Obfitości plonów 🙂


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *